Jakie w Polsce są kabarety? Najpopularniejsze grupy

Kabarety w Polsce to ważna część naszej narodowej historii i kultury. Humor i satyra towarzyszyły nam w najtrudniejszych dziejowych chwilach, pocieszając i przynosząc nieco wytchnienia w trudnych czasach. Dziś polskie grupy satyryczne mają przede wszystkim bawić, dostarczać rozrywki i sporej dawki śmiechu. Jakie są najbardziej znane kabarety w naszym kraju? Sprawdź.

Jakie są polskie kabarety? Kabaret Moralnego Niepokoju

Najpopularniejszą polską grupą satyryczną od wielu lat jest niewątpliwie Kabaret Moralnego Niepokoju. Zespół powstał w 1995 roku i od tego czasu niezmiennie bawi kolejne pokolenie Polaków. Obecnie grupę tworzy czterech członków: Mikołaj Cieślak, Rafał Zbieć, Przemysław Borkowski oraz lider i autor skeczów – Robert Górski. Grupa ma na swoim koncie wiele nagród branżowych, dziesiątki programów telewizyjnych i wydanych na DVD oraz setki popularnych skeczów. Ogromna sympatia fanów sprawia, że kolejne występy na scenie czy w telewizji gromadzą zawsze szerokie grono widzów. Skecze „Jerzyk dzisiaj nie pije”, „Drzwi”, „Bożydar” czy „Wizyta księdza” do dziś, pomimo wielu lat na scenie, wywołują salwy śmiechu u publiczności.

Kabaret Ani Mru-Mru

Wymieniając najsłynniejsze nazwy polskich kabaretów w Polsce, nie sposób pominąć grupy Ani Mru-Mru. W założonym w 1999 roku zespole występują Marcin Wójcik, Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. Już dwa lata później artyści wygrali krakowski przegląd kabaretowy PAKA i przebojem wdarli się na sceny, by pozostać na nich do dziś. Znane i popularne skecze o Tofiku, Adamie Małyszu czy kelnerze z chińskiej restauracji niezmiennie bawią i dostarczają rozrywki.

Jakie w Polsce są kabarety? Kabaret Hrabi

Znany Kabaret Hrabi powstał w 2002 roku w Polsce z inicjatywy Dariusza Kamysa i Joanny Kołaczkowskiej, aktorów równie popularnego i nieodżałowanego Kabaretu Potem. Programy „Terapia”, „Hrabi Dracula”, „Kobieta i mężczyzna” czy „Savoir-vivre” przyniosły mnóstwo znanych i cieszących się ogromną popularnością skeczów. Hrabi to jedna z niewielu grup satyrycznych w Polsce, która słynie nie tylko ze świetnych skeczów, ale również autorskich utworów muzycznych. Który fan kabaretowy nie zna piosenki o Andrzeju, cioci Eli (weselnym potworze) albo piosenki ciążowej? Utwory te stały się prawdziwymi hitami.

Kabaret TEY

Mimo że czasy współczesne obfitują w wiele popularnych polskich grup satyrycznych powstałych w ostatnich latach czy dekadach, do dziś niezmiennym zainteresowaniem cieszą się też zespoły z epoki PRL-u. Wymieniając najpopularniejsze polskie kabarety z tego okresu, nie sposób pominąć grupy TEY. Legendarny zespół działający na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku szturmem podbił polską scenę kabaretową, bawiąc do łez widzów i jednocześnie wywołując ból głowy komunistycznego rządu i cenzorów. Nazwy takich skeczów jak „Mamuśka”, „Pani Pelagia”, „Bieda”, piosenek „Monika”, „Smutasy, mazgaje”, „Nasze dzieci” czy „Szklarnia” są doskonale znane kolejnym pokoleniom fanów.

Wymienione nazwy grup artystycznych to niejedyne popularne kabarety w Polsce. Rodzima „scena śmiechu” jest niezwykle szeroka. Zespoły Neo-Nówka, Smile, Jurki, Paranienormalni, Nowaki, Chyba, Czesuaf czy Kabaret KaŁaMasz cieszą się ogromnym zainteresowaniem odbiorców, regularnie gromadząc komplety widzów podczas swych występów.

Comments are closed.