Dariusz Szweda

Dariusz Szweda – pianista, aranżer, kompozytor. Twórca muzyki do programów artystycznych kabaretu KaŁaMaSz.

Urodzony w Rybniku w roku 1970. Na co dzień związany m.in. z katowickim Chórem Filharmonii Śląskiej oraz Teatrem A’Priori i Agencją Artystyczną PRYMART. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Przez cały czas aktywny jako pianista i kompozytor Dariusz Szweda odpowiada za oprawę muzyczną programów kabaretowych KaŁaMaSz oraz Długi.

Współtwórca m.in. bajek dla dzieci współpracuje również ze szkołą aktorską ART PLAY Doroty i Danuty Pomykała. Z jego bogatego doświadczenia oraz rozległej muzycznej wiedzy mogą korzystać również dzieci i młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, w którym Dariusz Szweda szlifuje kolejne pokolenia artystycznych talentów.

Kompozytor, pianista, pedagog

Jego artystyczne oraz pedagogiczne osiągnięcia niejednokrotnie doceniane były przez znakomite gremia i kapituły konkursowe. W swoim dorobku ma m.in. Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty oraz wiele innych wyróżnień i odznaczeń za wybitną pracę na rzecz ochrony, oraz upowszechniania kultury, a także własne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

Jednym z najsłynniejszych muzycznych wychowanków Dariusza Szwedy jest bez wątpienia Dawid Podsiadło, który po zwycięstwie w programie „X Factor” szybko stał się jednym z czołowych polskich wokalistów oraz ikoną muzyki współczesnej. Kompozytor regularnie współpracuje z topowymi polskimi artystami, wspierając ich swoim doświadczeniem, a przy tym samemu doskonaląc swój bogaty warsztat.

Najlepszy muzyk w zespole

W kabarecie KaŁaMaSz, którego nazwa stanowi akronim pierwszych sylab nazwisk twórców, kompozytor Dariusz Szweda odpowiada za sferę muzyczną, doskonale uzupełniającą teksty pisane przez Roberta Górskiego (Kabaret Moralnego Niepokoju). Jego muzyka stanowi integralny element skeczy prezentowanych przez bohaterów słynnej wilkowyjskiej ławeczki z serialu „Ranczo”: Bogdana Kalusa, Jacka Łapota oraz Sylwestra Maciejewskiego.