Bogdan Kalus

Jeden z najsłynniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych przełomu XX i XXI wieku, który podbił serca milionów telewidzów rolą Hadziuka w „Ranczo”. Bez niego ławeczka w Wilkowyjach jest niczym Trzech Króli bez Baltazara czy słynne trio tenorów bez Pavarottiego. W kabarecie KaŁaMaSz postać równie uwielbiana, co kultowa i to nie tylko dla miłośników słynnego serialu.

Urodzony w Chorzowie, wiek: 57 lat. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról filmowych, serialowych oraz całe mnóstwo kreacji teatralnych. Oprócz Hadziuka w „Ranczu” widzowie znają go z takich produkcji jak „Święta wojna” czy „Halo Hans!”.

Artysta kabaretowy i aktor Bogdan Kalus

Już od czasów szkoły podstawowej Bogdan Kalus konsekwentnie szlifował swoje liczne, artystyczne talenty. Z pewnością nie wszyscy fani serialu „Ranczo” zdają sobie sprawę, że Hadziuk swoją karierę rozpoczynał od gry na perkusji w założonym przez siebie zespole rockowym. Równie bogata jest jego przeszłość kabaretowa – w różnych grupach występował w latach 1987-1992. W 1990 roku założył – wspólnie z Grzegorzem Wolniakiem oraz Michałem Brysiem Teatr Korez, w którym występował do 2017 roku. Równocześnie, od 2008 do dziś współpracuje z warszawskim teatrem Capitol.

Świetny komik, muzyk i aktor Bogdan Kalus dał się również poznać szerokiej publiczności jako utalentowany tancerz podczas jednej z edycji programu „Dancing with the Stars”, gdzie w parze z Lenką Klimentovą zajął 6. miejsce.

Jego filmowe, serialowe oraz teatralne role wielokrotnie spotykały się z uznaniem publiczności, oraz znakomitych kapituł konkursowych. W 2010 roku został uhonorowany nagrodą Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury, a 2 lata wcześniej zdobył zaszczytny tytuł największego Świra w kategorii: Aktor. Bogdan Kalus ma na swoim koncie także 4. miejsce w plebiscycie Gazety Wyborczej na najpopularniejszego aktora na Śląsku (1998) oraz nominację do Nagrody Wojewody Śląskiego dla Młodych Twórców (1995).

Na wielkim ekranie Bogdana Kalusa mogliśmy oglądać m.in. w tak znanych i uwielbianych produkcjach, jak:

  • – „Angelus” (wcielił się w rolę ubeka),
  • – „Ubu Król” (grał ambasadora Rosji),
  • – „Pitbull” (rola kierownika ochrony w banku),
  • – „Karol. Człowiek, który został papieżem” (urzędnik PZPR).

Ogromny podziw wzbudzają również serialowe kreacje, w które aktor Bogdan Kalus zawsze wkłada 100% siebie. W swojej bogatej karierze występował m.in. w takich produkcjach jak: „M jak miłość”, „Egzamin z życia”, „Halo Hans!”, „Ojciec Mateusz”, „Hela w opałach” czy „Na dobre i na złe”.

Hadziuk w „Ranczo” – rola, za którą pokochała go publiczność

Jednak prawdziwą sławę i uwielbienie milionów widzów przyniosła mu rola w hitowym serialu „Ranczo”. Grany przez Bogdana Kalusa Tadeusz Hadziuk to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci całej produkcji i stały bywalec ławeczki w Wilkowyjach. Z zawodu bezrobotny, podobnie jak jego koledzy wyróżnia się niezwykle wyrafinowanym podniebieniem, które pozwala mu doceniać aromatyczny bukiet oraz smak Mamrota. Jeden z ostatnich koneserów sielskiego życia pod miejscowym sklepem, gdzie czas płynie wolniej, a na codzienne sprawy patrzy się zupełnie inaczej niż w centrum wielkiej metropolii.

To właśnie dzięki takim postaciom jak Hadziuk „Ranczo” stało się ulubionym serialem nie tylko starszych, ale także młodszych telewidzów. Na uwagę zasługuje ewolucja, jaką mąż Celiny przechodzi od leniwego czterdziestolatka, który nie hańbi się pracą, do poważnego mężczyzny, który pod wpływem rozwijającej się w biznesie małżonki, zupełnie inaczej zaczyna postrzegać otaczający go świat.

KaŁaMaSz – kabaret Bogdana Kalusa

Dziś wygłaszane przez niego oraz jego kolegów z wilkowyjskiej ławeczki błyskotliwe sentencje, oraz zabawne anegdoty widzowie w całej Polsce mogą oglądać w trakcie występów grupy kabaretowej KaŁaMaSz. Ten kabaret Bogdan Kalus stworzył wspólnie z Jackiem Łapotem oaz Sylwestrem Maciejewskim. Perfekcyjnie dopracowane programy, wspaniała muzyka skomponowana przez Dariusza Szwedę oraz wyjątkowa atmosfera to stałe elementy każdego występu grupy, dzięki której bohaterowie ławeczki z Wilkowyj już kolejną dekadę, nieprzerwanie bawią i wzruszają publiczność w całym kraju.

Tadeusz Hadziuk – aktor Bogdan Kalus w Ranczu

Wspomnieliśmy już, że w serialu Ranczo Hadziuk przebywa niemałą metamorfozę. Czas na kilka słów o jego przygodach w tej serii oraz relacjach z innymi postaciami. Otóż jest to bohater, którego charakter można określić jako pokojowy – przynajmniej w porównaniu z dobrze znanym Solejukiem. To doskonały towarzysz Stacha Japycza będącego oazą spokoju. Nie wiadomo jednak, jak wyglądało życie Hadziuka przed akcją serialu. Poznajemy go uciekającego z bimbrowni przed Lucy i Witebskim. W pierwszym sezonie serialu na wieść o chęci założenia przez żonę hodowli kóz ucieka do Radzynia, aby pracować w budownictwie. Misja ta kończy się porażką za sprawą unoszącego się wokół niego zapachu Mamrota. Miłośnicy serialu bez wątpienia pamiętają także przezabawne porwanie Lucy, przeprowadzone w spółce z Solejukiem, które oczywiście zakończyło się niepowodzeniem oraz łomotem od Kusego.

Bogdan Kalus w Ranczo, wcielając się w rolę Hadziuka, między innymi:

  • walczy ze zmianami wprowadzonymi w słynnym Country Clubie,
  • prowadzi walkę z Wójtem po tym, jak miejsce spłonęło,
  • uczestniczy w odbudowie klubu wraz z przyjaciółmi z ławeczki,
  • podejmuje nieudaną próbę samobójczą na wieść o tym, że Celina dopuściła się zdrady,
  • ślubuje nawet Matce Boskiej, że przez tydzień nie napije się alkoholu.

W późniejszych sezonach uczestniczy w prężnie rozwijającym się biznesie serowarskim żony, jednak i tutaj nie obywa się bez wpadki. Mowa oczywiście o spotkaniu z holenderskim ekspertem od sera, w którego czasie Hadziuk nie żałuje sobie wódki, a także podejmuje się odgadnięcia zapachu wszystkich serów przy zasłoniętych oczach. W późniejszych sezonach uczestniczy m.in. w akcji ocalenia Lucy z aresztu, przechodzi kurację na porost włosów, a także bierze udział w audycji Radia Mamrot. Podejmuje się również terapii małżeńskiej, do której zmusza go żona. Pod koniec serialu widzimy go w scenie ocalenia karpia, której finałem jest trafienie bohatera do przerębla. Na szczęście w porę zostaje ocalony przez przyjaciół z ławeczki.

Aktor Kalus poza serialem

Gra Hadziuka w Ranczu przyniosła aktorowi niezwykłą popularność oraz grono wielbicieli, jednak nie muszą martwić się oni zakończeniem serialu. Kabaret KaŁaMaSz z powodzeniem występuje podczas rozmaitych okazji, a aktor Bogdan Kalus niezmiennie bawi widzów na wydarzeniach publicznych, prywatnych, festiwalach dobrego humoru czy kabaretonach. Skład pojawia się również podczas biletowanych wydarzeniach w klubach i ośrodkach kultury. Kalus Bogdan wraz z kabaretem może wystąpić także na imprezach prywatnych i firmowych, takich jak urodziny, gale firmowe czy innego typu okazje. Aktor, wraz z pozostałymi przedstawicielami zespołu, zawsze zapewnia fantastyczną zabawę oraz niezapomniane wrażenia. Wszystko to wraz z profesjonalnym podejściem do publiczności!

Hadziuk z Rancza wraz z kabaretem KaŁaMaSz występuje w całej Polsce, dlatego można go spotkać zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Zapewniamy, że warto to przeżyć!